Babonák, hiedelmek sokkal inkább részei az életünknek, mintsem gondolnánk. Sokan komolyan megijednek az utcán előttük átfutó fekete macska láttán, vagy rosszul érzik magukat vagy félnek attól, ha péntek 13-án valami fontos dolgot kell csinálniuk. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a gondolatainkkal ártani tudunk az általunk gyűlölt személynek, és ha tényleg baja esik, akkor lelkiismeret furdalást érzünk.
Agykutatók vizsgálták a fenti jelenséget, és azt találták, hogy az egyik ok az, hogy túlzottan nagy jelentőséget tulajdonítunk a saját gondolatainknak, mivel az mindig jelen van számunkra, így nagyon könnyen kapcsoljuk össze azt eseményekkel,. Így sok esetben vélni látjuk a közvetlen kapcsolatot az események és a gondolataink között.
Emellett biztonságot is ad az, ha azt gondoljuk, hogy a gondolatainkkal hatással tudunk lenni a környező világra, hiszen ez esetben befolyással bírunk az eseményekre a gondolatinkon keresztül.
„Érdekes, hogy azok, akik hisznek a varázslatban vagy babonások, a legtöbbször tisztában vannak azzal, hogy mindez csak afféle biztonságot adó szokás, tudják, hogy gondolkodásuk ilyenkor irracionális. Ha ugyanis szembesítik őket a kérdéssel, tagadják. A valóság ugyanis nagy úr, és ha valami fontos dolog forog kockán, nem a babona kerül előtérbe, hanem a tudatos cselekvés.”
A teljes cikk itt