Sokszor befolyásolják az érzelmeink is azt, hogy éppen mit tudunk felidézni és mit nem.
Sokkal könnyebb megjegyezni információkat, ha csoportosítjuk őket valamilyen módszerrel, illetve az is nagyon sokat segít, ha nem pusztán a „száraz” tényeket próbáljuk megjegyezni, hanem beágyazzuk egy tágabb keretbe, igyekszünk minél több dolgot hozzá kapcsolni a már ismert dolgok köréből. Igazából minél több oldalról közelítünk meg valamit, annál nagyobb esélyünk van arra, hogy mélyebben elsajátítjuk, és könnyebben felidézzük, hiszen annál több kapcsolat alakul ki az agyunkban.
Erről szól részletesebb módon az alábbi írás.
„Az elszigetelt információtöredékek könnyen elvesznek. Ha azonban két vagy három csoportot alkotunk a megjegyzendő dolgokból, sokkal többre mehetünk. Tegyük fel, hogy száz szókártya szavait kell felidézni. A szavakat nehezebb egyenként megjegyezni, s könnyebb, ha csoportosítással próbálkozunk: egyszerűbb megjegyezni 15 madarat és 20 hüllőt, mint 35 különböző állatot.
Olvasunk egy tanulmányt, vagy újságcikket? Később sokkal könnyebben felidézhetjük tartalmát, ha kérdéseket teszünk fel okokra és következményekre vonatkozólag. Ilyenkor mélyebben dolgozzuk fel a megtanulandó anyagot, azaz több kapcsolatot alakítunk ki a tételek között, ezzel növeljük a rá való emlékezés valószínűségét.
A teljes cikk itt: http://www.vital.hu/themes/psyc/psyc6.htm