A pszichológia örök kérdése, hogy tulajdonságainkat, viselkedésünket az öröklött, tehát genetikus tényezők, vagy pedig a környezetünk határozza meg. A kérdés nyilvánvalóan nem vagylagos, tehát azt már senki nem gondolja, hogy a viselkedésünket, tulajdonságainkat teljese egészében a neveltetésünk, környezetünk határozza meg, és azt sem, hogy mindenért kizárólag a genetikai, öröklött tényezők a felelősek. Az igazi kérdés ennek a kettőnek az aránya, illetve az, hogy bizonyos tulajdonságokat mennyire befolyásolja e két tényező. Például a hajszínünkről könnyedén elfogadjuk, hogy öröklött tulajdonság. Ugyaígy a testmagasságra is szeretünk így gondolni, pedig a testmagasságot, ha nem is nagy mértékben, de azért befolyásolja, az, hogy valaki gyerekkorában milyen minőségű és mennyiségű táplálékhoz jut hozzá.
Kicsit bonyolultabbak már a viselkedéses elemek és az alapvető irányultságok, vélekedések, attitűdök. Itt már nehezebb ezt a kérdést eldönteni. Egy érdekes kutatás azt vetette fel, hogy a világnézeti, politikai kérdésekre adott válaszaink is meghatározottak lehetnek öröklött módon. Ennek igyekszik utánnajárni az alábbi kutatás.
„A politika és a gének kapcsoltsága szerinte megbízhatóan látszik Lindon Eaves, a Virginia Commonwealth University humángenetika és pszichiátria professzorának tanulmányában. Közel nyolcezer egy- és kétpetéjű ikerpár válaszolt a kérdőívekre, melyekben például az iskolai imára, a nukleáris energiára, női egyenjogúságra és halálbüntetésre kérdeztek rá. Az egypetéjű ikrek - akiknek a teljes genetikai anyaga megegyezik - válaszai sokkal hasonlóbbak voltak, mint kétpetéjű társaiké, leginkább pedig a nem iker testvérekéi tértek el.”
A teljes cikk itt