Régóta tudjuk, hogy a tanulás igen összetett folyamat. Bonyolult rendszerek működésének a következménye. A folyamatnak része az alvás is. Alvás közben az információkkal dolgozik az agy, ami elősegíti a mélyebb és tartósabb emlékezést. Most ezt vizsgálták patkányokkal végzett kísérlet során. Labirintusban látott képeket igyekezett memorizálni a patkány, és eközben, majd pedig alvás közben figyelték az agyi folyamatait. Azt találták, hogy alvás közben az agynak hasonló területei aktivizálódtak a patkánynál, mint a tanulási folyamat során. Így arra következtethetünk, hogy valóban az alvás közben igen fontos folyamatok játszódnak le az az emlékezés, tanulás szempontjából.
"A kutató most egyidejűleg mérte a hippokampusz és a látókéreg aktivitását, és azt találta, hogy ezek az álomban visszatérő emlékek tartalmaznak olyan képeket, amelyeket az állat a labirintusban látott. A kísérlet során elektródákat vezettek a patkány agyának meghatározott idegsejtjeihez, így össze tudták hasonlítani aktivitásukat, amikor az állat ébren a labirintusban dolgozott, illetve amikor aludt.
Kiderült, hogy a patkány agyában az álom során ugyanazok a neuronok aktiválódnak, amelyek akkor tüzeltek, amikor az állat ébren egy eseményt tapasztalt, és az érzékszervi adatokat feldolgozó látókéreg éppen aktív régiója és a hippokampusz az álom alatt kommunikál egymással."