Lukács Lizával beszélgetek, aki a pszichológus, ezen belül pedig elsősorban az evési zavarokkal, illetve testképzavarral foglalkozik.
Mit jelent az izomdiszmorfia, mi jellemző rá?
1993-ban írták le először ezt a zavart férfiak körében, később a testépítő nők között is találtak izomdiszmorfiásokat. Az izomdiszmorfia (másnéven inverz anorexia nervosa) szenvedélyszerű testépítéssel jellemezhető zavar, amelyet gyakran kísér az anabolikus szteroidok túlzásba vitt alkalmazása. Kiemelt vonása a testképzavar: az izomdiszmorfiások magukat hatalmas izomtömegük ellenére is túl szikárnak, vékonynak látják, ők az anorexiásokkal ellentétben nagyobb testtömegre, testméretre vágynak. Ennek érdekében napi rendszerességgel órákat töltenek testépítéssel, és ha ezt nem sikerül valamiért kivitelezniük azt jelentős szorongással élik meg. Ugyanúgy stressz és szorongás kíséri azokat a helyzeteket, ahol mások láthatják a testüket, amelyet szégyellnivalónak gondolnak, ezért nem járnak pl. strandra, illetve bő ruhákat, nyáron is pulóvert viselnek. Az anabolikus szteroidok használata felelős a legtöbb szövődménybetegségért az izomdiszmorfiában szenvedőknél: szexuális zavar, bőrelváltozások, csontritkulás, májfunkciózavarok, hangulatzavarok alakulhatnak ki.
Hol a határ a "normálisnak" mondható testépítés és az izomdiszmorfia között?
Az izomdiszmorfiának csak egyik jellemzője a szenvedélyszerű testépítés, tehát, attól, hogy valaki testépít még nem izomdiszmorfiás. A testépítést az egyéb sportoktól az különbözteti meg, hogy az egyén minden esetben azért kezdi el és folytatja, hogy változást idézzen elő az izomzatában, a testfelépítésében. Ha ez jelentős klinikai szorongással járó testi elégedetlenséggel társul, akkor az alapja lehet az izomdiszmorfiának. Fokozott figyelmet érdemel, ha a testépítés átveszi az irányítást az egyén élete felett, ami abban nyilvánulhat meg, hogy a személy egyre több időt tölt el vele, míg más korábbi tevékenységek, személyek és társas programok háttérbe szorulnak. Ha jelentős szorongást él át a személy, ha a napi testedzési rutinja kimarad, az is aggasztó jel. Ha nem rugalmasan illeszkedik a testedzés az életvitelünkbe, legyen az bármilyen típusú mozgásforma, az károsan hat a személyre, a személyiségfejlődésre.
Lukács Liza saját honlapja: mashogy.hu