Az emlékezet, a memória az egyik olyan terület amelyet sokat vizsgáltak a pszichológiában. A rövid távú memóra mérete viszonylag meghatározható, illetve mérhető. Itt a blogon felmerült egy kommentben egy kérdés egyszer, hogy a hosszú távú memória hogyan mérhető, illetve vannak e meghatározott normák. Akkor ott egy válaszban írtam arról, hogy a hosszú távú memória nem igazán vagy sokkal kevésbé mérhető, mint a rövidtávú memória. Leginkább az mérhető, ha túlzottan kevés dologra emlékezik valaki. Az alábbi cikk tehát a memóriáról, a méréséről és a vizsgálódások történetéről szól.
Némileg hiányzik az írásból az, hogy ma nem csupán rövid és hosszútávú memóriában "gondolkozik" a tudomány, hanem sokkal inkább egy másféle elrendezést, a munkamemória rendszerét vizsgálják.
"A rövidtávú memóriában az információ csupán néhány másodpercig van jelen. Terjedelmét 5-9 egység között határozták meg. Ez azt jelenti, hogy átlagosan hét, egymástól független számot, betűt, szót, stb. vagyunk képesek a rövidtávú memóriánkban tárolni. A hosszútávú memória jellemzői kevésbé feltártak, tekintettel vizsgálatának nehézségeire. Terjedelme nagyságban és időben tulajdonképpen végtelen, vagy legalábbis nehezen behatárolható. Számos felosztása közül a leggyakrabban használt szerint, megkülönböztetik az életeseményekre, a fogalmakra és a mozgásos készségekre való emlékezést. Az életeseményekre történő visszaemlékezésre példa, ha a tavalyi nyaralást idézzük fel, a fogalmakra, hogy tudjuk mit jelent egy bizonyos szó, míg a mozgásos készségekre, hogy sosem felejtünk el biciklizni, ha egyszer megtanultunk."
A teljes cikk itt
Pszichológia lap