Hol az elfogadható agresszió határa? Milyen mértékű és jellegű agressziót az, amelyre azt mondhatjuk, hogy "normális", és honnantól mondhatjuk, hogy nem az?
Az agresszió mértékét és megnyilvánulását nagy mértékben befolyásolják különféle testi folyamatok, így például a hormonok. Ezt nevezhetjük stressz hormonnak vagy stresszor hormonnak, amely nagy szerepet játszik abban, hogy a személy milyen mértékben és ilyen módon éli meg és éli ki az agresszióját. Azt gondolhatnánk, hogy minél nagyobb mennyiségű valakiben ez a stressz hormon vagy stresszor hormon, annál agresszívebben fog viselkedni. Ám az összefüggés egyrészt nem ilyen egyszerű, másrészt pedig nem is feltétlenül az agresszió mértékét befolyásolja csupán ennek a mértéke.
Többek között ezekről a kérdésekről szól az alábbi írás.
"Naivitás azt hinni, hogy a kóros agressziónak egyetlen formája van, és az egyetlen okra vezethetõ vissza. A természetes agresszivitás összetett idegrendszeri szabályozás alatt áll, ugyanakkor a hormonok is beleszólnak kialakulásába. Egy ilyen bonyolult szabályozó rendszer több ponton is "elromolhat". Embernél az egyik ilyen "hiba" a stresszhormonok termelésében keresendõ: bizonyos pszichikailag rendellenes, agresszív páciensek vére - némileg meglepõen - krónikusan kevés stresszhormont tartalmaz. "
A teljes cikk itt: http://www.sulinet.hu/eletestudomany/archiv/2001/0146/07.html
További oldalaka témáról:
stressz.lap.hu
pszichológia.lap.hu
szociológia.lap.hu